Със затоплянето на времето и допълнителните предпазни средства, които станаха неизменна част от екипировката ни в салона, се появиха и някои неприятни усещания – потене на лицето от предпазния шлем, раздразнена и чувствителна кожа на ръцете от ръкавиците, изпотяване на очилата, носени с маска и т.н. Ето няколко малки, но полезни съвети как да се справим с някои от тях:
1. Носете лента за глава под предпазния шлем, за да абсорбира по-голямата част от потта, това също ще помогне шлема да е по-далече от лицето ви, което ще намали замъгляването.
2. Наклонете предпазния шлем на около 45 градуса от лицето си, това ще ви помогне да не се блъскате с него в гърдите , когато погледнете надолу, което в допълнение намалява и замъгляването му – през повечето време на работа върху клиент, главата ви е наклонена.
3. Избършете щита със суха салфетка, за да отстраните праха, след това дезинфекцирайте и след това избършете с мека кърпа и вода. Сухата кърпа ще предпази шлема от полепване на праха при директно впръскване на дезинфектант, а почистването с вода след това ще премахне остатъците от дезинфектанта, който забелязваме като остатъчен филм по повърхността му (намалява се видимостта).
4. Поставете шлема около 3-5 минути преди идването на клиента – това позволява на шлема да се адаптира към температурата на дъха ви и да не се замъглява по време на работата с клиента. Когато носите маска под шлема, не забравяйте да притиснете горната част на маската ви към горната част на носа и не забравяйте да опънете дъното близо до брадичката, така че въздухът да циркулира правилно, което също ще намалите ефекта на замъгляване.
5. Проверявайте видимостта си през шлема редовно – в даден момент повърхността му вече ще е матирана и няма да виждате достатъчно добре през него. В такъв случай по-добре го подменете с нов – липсата на ясна видимост през него ще ви носи само главоболие в края на деня.
6. Ако носите очила и маска, със сигурност сте изпитвали дискомфорта на замъгляването на очилата. Малък трик в този случай е да поставите очилата си върху частта на маската в горния край на носа – така ще решите проблема 🙂
7. Използвайте времето между отделните клиенти за да излезете на въздух, да свалите предпазните средства, за да може кожата ви да диша – трябва да позволим на влагата която издишаме в маската, да се изпари от кожата. Полагайте старателни грижи за кожата на лицето си – тя има нужда от щателно почистване, подхранване и хидратация.
8. Сменяйте ръкавиците след всеки клиент – оставете кожата на ръцете да възстанови влажността си. Не забравяйте, че честото миене и дезинфекция могат да нанесат щети върху кожата на ръцете и ноктите, затова нанасяйте крем за ръце и масло за нокти и кожички ежедневно – преди да сложите ръкавици, може да сложите по една капка масло на всеки нокът – така ще подсигурите нивата на хидратация и подхранване, докато работите.
Надяваме се, тези съвети да ви помогнат, за да работите безпроблемно и безопасно!