Въпреки митовете и легендите по темата, се счита за безопасно да изпълнявате маникюрна и педикюрна процедура на бременните си клиентки. Знаете, че лакът за нокти и изкуствените покрития се състоят от химични съединения и реално няма много изследвания и контролирани проучвания, оценяващи тяхната безопасност при употреба по време на бременност. И все пак – вероятният риск е минимален, тъй като излагането на тези съставки в продуктите за нокти е незначително. За да Ви помогнем да решите кои опции за маникюр и педикюр са безопасни по време на бременност, ето някои често срещани продукти:
- Лак за нокти. Някои лакове за нокти могат да съдържат химични съединения с лоша репутация относно здравето. Вашият най-добър избор в салона е да подберете лакове с професионално качество и без съдържание на опасните или вредни съставки.
- Акрилен прах, мономер и UV гелове. Що се отнася до процедури с акрилен прах, мономер и UV гелове, не е установено, че техният химичен състав е вреден при бременност. Въпреки това, при работа с акрилен прах и мономер, има силна миризма, която може да бъде неприятна за бременни и може да има по-висок риск от дразнене и реакции при този продукт.
- Кератолитични продукти в педикюрна процедура. Подбирайте продукти за обработка на натрупвания от мъртва кожа, които не са твърде агресивни. Избягвайте режещи инструменти и препиляване на кожата. Поддържайте pH баланса на кожата близък до естествения.
- Продукти с ацетон. Заедно с гореспоменатите химични вещества, откривани в различни продукти, ако нанасяте продукт с ацетон за премахване на лак за нокти или гел лак, измийте ръцете или краката след това, тъй като този разтворител може да раздразни кожата.
Какви допълващи процедурите продукти да включим?
Когато обмисляте какви продукти да включите допълнително в педикюрната процедура за бременни, спокойно изберете такива, които нежно ексфолират и са подходящи за масаж, тъй като те могат да направят чудеса през последния триместър, успокоявайки болките в краката, увеличавайки кръвообращението и намалявайки отоците.
Ако ноктите на бременната Ви клиентка станат слаби или чупливи, опитайте да включите подходящ заздравител за нокти в процедурата и предложете такъв за домашна употреба.
Какво да посъветваме бременните си клиентки за грижата за ръцете и краката?
- Без гризане на нокти и кожички. Сега е моментът да ги убедите да се откажат от този лош навик веднъж завинаги.
- Ноктите да са къси. С този съвет ще осигурите по-малко травми и по-добра хигиена в този деликатен период.
- Сменете лосиона с крем. Препоръчвайте употреба на богат крем върху ръцете, краката и кожичките както през деня, така и преди лягане.
- Не обработвайте кожичките сами вкъщи. Обработката на кожичките и кутикулите трябва да се извършва от професионалистите в салона – рязането на кожички в домашни условия може да предизвика инфекции.
- Опитайте продукти за домашна грижа за педикюр. Предложете на клиентката си соли, подходящ скраб за педикюр и успокояващ крем за целите крака, за да поддържа краката си в добро състояние между процедурите в салона.
- Запазете врасналите нокти за специалист по терапевтичен педикюр и дерматолог. Често срещан проблем, който има бързо и безболезнено решение, ако не се усложни допълнително от „домашна намеса“.
Кога да посъветвате бременната си клиентка да се консултира с медицински специалист?
- Ако забележите промени по ноктите по време на бременност, които показват инфекция;
- При болка в нокътното легло или в областта на кожната гънка;
- Ако забележите обезцветяване на ноктите;
- При отлепване на нокътя от нокътното легло (онихолиза);
- При наличие на инфекция, следствие от враснал нокът.